Quantcast

Delmar-area athletes qualify for Empire State Games

The following athletes have qualified for this year's Empire State Games July 23-27 in Binghamton.

Archery

Richelle Ford (Ravena) open women's division

Thomas Santelli (Delmar) masters men's recurve all around

Athletics

Alyssa Knaack (Delmar) " scholastic women's 400-meter dash

Nathan Bub (Voorheesville) " scholastic men's 400-meter dash

Jake Platel (Delmar) " scholastic men's pole vault

Joy Meyer (Voorheesville) " masters women's 400-meter dash, masters women's 800-meter run

Bernard Gansle (Slingerlands) " masters men's 100-meter dash, masters men's 200-meter dash, masters men's 400-meter relay

Joseph Herkenham (Slingerlands) " masters men's 3,200-meter relay

Brian Dollard (Voorheesville) " masters men's discus

Baseball

Randy Bowers (Delmar) " scholastic men's team pitcher

Keith Hoyt (Ravena) " scholastic men's team pitcher/second baseman/shortstop

Sean Quinlan (Delmar) " scholastic men's team pitcher/outfielder

Bowling

Denise DeCarlo-Johnson (Selkirk) " open women's team

Canoe/Kayak

Jesse Chartier (Voorheesville) " open men's division

Cycling

Beth Miller (Delmar) " open women's division

Anthony Felitte (Delmar) " open men's division

Andy Ruiz (Delmar) " open men's division

Daniel Goodwin (Delmar) " masters men's division

Gene Primomo (Delmar) " masters men's division

Gary Gurney (Coeymans Hollow) " masters men's division

Kevin Mosher (Voorheesville) " masters men's division

Diving

Meredith Michl (Delmar) " open women's 3-meter springboard

Kirstie Russell (Feura Bush) " scholastic women's 1-meter springboard, scholastic women's 3-meter springboard, scholastic women's synchronized diving

Grant Fecteau (Delmar) " scholastic men's 1-meter springboard, scholastic men's 3-meter springboard

Fencing

Analise Peleggi (Slingerlands) " open women's foil

Laura Seyffert (Delmar) " scholastic women's at large

Aidan Diamond (Delmar) " scholastic women's foil

Sasha Siy (Feura Bush) " scholastic men's at large

Jared Rebeor (Coeymans Hollow) " scholastic men's epee

Robert Nelson (Voorheesville) " masters men's sabre

Gymnastics

Molly Quirk (Glenmont) " open women's team

Eliza Barach (Delmar) " scholastic women's team

Connie Kung (Slingerlands) " scholastic women's team

Ice hockey

0
Vote on this Story by clicking on the Icon

Comments

Use the comment form below to begin a discussion about this content.

Sign in to comment