Quantcast

Shenenendehowa, Burnt Hills swim to team titles again

BH-BL won the 200 medley and 400 freestyle relays, and its 200 freestyle relay qualified for states with a second-place finish. Sara Swett (500 freestyle) and Emily Hoskinson (100 backstroke) added individual victories for the Spartans.

Division I

Team scores: Shenendehowa 422, Niskayuna 358, Bethlehem 303, Ballston Spa 275, Saratoga Springs 224, Shaker 167, Guilderville 165, Albany 109, Mohonasen-Schalmont 71, Schenectady 69, Hudson Falls-South Glens Falls 38

State meet qualifiers

200 freestyle relay Bethlehem (Tara O'Donnell, Grace Ayer, Lily Powell, Lauren Zemeling) 1:50.19

200 freestyle Olivia Samson (Shen) 1:55.89; Emily Whitaker (Niskayuna) 1:56.63

200 individual medley " Laura Manor (Niskayuna) 2:08.20; Kelsey Barbour (Shen) 2:11.25; Lily Powell (Bethlehem) 2:13.60; Grace Ayer (Bethlehem) 2:13.62; Talia Sternbach (Shaker) 2:14.45

50 freestyle " Jenna Bickel (Guilderville) 24.28; Kina Zhou (Niskayuna) 24.53; Hanlon MacDonald (Albany) 25.21; Lauren Zemering (Bethlehem) 25.31

Diving " Addison Walkowiak (Ballston Spa) 479.70; Devon Delay (Ballston Spa) 437.00; Bailey Wind (Shaker) 426.10; Nicole Kverek (Ballston Spa) 399.00

100 butterfly " Laura Manor (Niskayuna) 59.27; Lily Powell (Bethlehem) 59.93; Tara O'Donnell (Bethlehem) 1:01.74

100 freestyle " Kina Zhou (Niskayuna) 52.84; Emily Whitaker (Niskayuna) 55.08; Lisa Liu (Shen) 55.11; Emma Terwilliger (Niskayuna) 55.22; Hanlon MacDonald (Albany) 55.47

500 freestyle " Olivia Samson (Shen) 5:11.90

200 freestyle relay " Shen (Deborah Korzun, Lisa Liu, Kelsey Barbour, Olivia Samson) 1:40.75; Niskayuna (Emily Whitaker, Grace Matuszyk, Emma Terwilliger, Kina Zhou) 1:40.75

100 backstroke " Jenna Bickel (Guilderville) 57.25; Tara O'Donnell (Bethlehem) 1:00.52

100 breaststroke " Briana Borgolini (Ballston Spa) 1:06.08; Kelsey Barbour (Shen) 1:06.15; Grace Ayer (Bethlehem) 1:08.30; Talia Sternbach (Shaker) 1:09.25

400 freestyle relay " Niskayuna (Kina Zhou, Laura Manor, Emma Terwilliger, Emily Whitaker) 3:36.93; Shen (Deborah Korzun, Lisa Liu, Kelsey Barbour, Olivia Samson) 3:39.03; Bethlehem (Lauren Zemering, Grace Ayer, Tara O'Donnell, Lily Powell) 3:39.42

Division II

Team scores: Burnt Hills-Ballston Lake 548, Queensbury 317, Gloversville-Mayfield 284, Glens Falls 229, Scotia-Glenville 178, Troy 141, Fonda-Johnstown 124, Albany Academy 105, Emma Willard 84, Ravena-Coeymans-Selkirk 76, Amsterdam 73, Tamarac 43

State meet qualifiers

200 medley relay " Burnt Hills (Emily Hoskinson, Courtney Duchesne, Lauren Zentko, Kelly Ludeke) 1:52.84

200 freestyle " Gabriana Beckford (Scotia-Glenville) 1:59.33

100 butterfly " Jade Woodend (Gloversville-Mayfield) 1:00.86; Lauren Zentko (BH-BL) 1:01.08

500 freestyle " Sara Swett (BH-BL) 5:16.37; Gabriana Beckford (Scotia-Glenville) 5:16.88

200 freestyle relay " Queensbury (Alanna Blackburn, Eileen Goralski, Rachael McMahon, Brooke Barber) 1:43.11; Burnt Hills (Samantha Buzash, Christy Brown, Emily Dreisbach, Kelly Ludeke) 1:43.41

100 backstroke " Emily Hoskinson (BH-BL) 1:01.82

400 freestyle relay " Burnt Hills (Kelly Ludeke, Christy Brown, Sara Swett, Emily Hoskinson) 3:48.48

""

0
Vote on this Story by clicking on the Icon

Comments

Use the comment form below to begin a discussion about this content.

Sign in to comment