Quantcast

Swimmers set for Sectionals

The Section II girls swimming and diving championships take place this weekend at Shenendehowa Central School's pool.

Here is a glance at the top contenders in Division 1 (large schools) and Division II (small schools) including their top times from this season:

Division I

200-yard medley relay: Bethlehem 1:52.66, Shenendehowa 1:53.78, Niskayuna 1:54.75

200 freestyle: Olivia Samson (Shen) 1:55.17, Emma Terwilliger (Niskayuna) 1:56.99, Emily Whitaker (Niskayuna) 1:58.41

200 individual medley: Kina Zhou (Niskayuna) 2:08.32, Bethany Powhida (Bethlehem) 2:12.28, Julia Samson (Shenendehowa) 2:12.50, Talia Sternbach (Shaker) 2:14.21

50 freestyle: Jenna Bickel (Guilderville) 24.44, Lauren Zemering (Bethlehem) 25.11, Kendall Cietek (Guilderville) 25.66, Mackenzie Cietek (Guilderville) 25.66

100 butterfly: Zhou 58.05, Powhida 1:00.28, Tara O'Donnell (Bethlehem) 1:03.04

100 freestyle: Zemering 54.49, Lisa Liu (Shenendehowa) 55.19, Whitaker 56.04

500 freestyle: O. Samson 5:09.51, Katherine Orr (Shenendehowa) 5:14.12, Terwilliger 5:18.16

200 freestyle relay: Niskayuna 1:41.05, Shenendehowa 1:42.92, Guilderville 1:43.42, Bethlehem 1:44.82

100 backstroke: Bickel 57.38, O'Donnell 1:00.76, Rachel Wurth (Niskayuna) 1:02.80

100 breaststroke: J. Samson 1:08.91, Grace Ayer (Bethelehem) 1:09.82, Sternbach 1:10.94

400 freestyle relay: Shenendehowa 3:39.21, Niskayuna 3:39.28, Bethlehem 3:43.50

Diving: Addison Walkowiak (Ballston Spa), Bailey Wind (Shaker), Nicole Kverek (Ballston Spa)

Division II

200 medley relay: Queensbury 1:56.40, Gloversville-Mayfield 1:56.63, Burnt Hills-Ballston Lake 1:56.76

200 freestyle: Gabriana Beckford (Scotia-Glenville) 1:56.52, Sara Swett (BH-BL) 2:01.12

200 individual medley: Eileen Goralski (Queensbury) 2:15.71, Hillary Chocko (Queensbury) 2:21.04, Lauren Rabideau (BH-BL) 2:22.46

50 freestyle: Justine Woodend (Gloversville-Mayfield) 25.13, Kiersten Beckford (Scotia-Glenville) 25.20, Christy Brown (BH-BL) 25.66, Kelly Ludeke (BH-BL) 25.83

100 butterfly: Lauren Zentko (BH-BL) 59.75, Jade Woodend (Gloversville-Mayfield) 1:00.69, Rabideau 1:02.45

100 freestyle: K. Beckford 55.39, Ju. Woodend 55.52, Brown 57.54

500 freestyle: G. Beckford 5:16.37, Swett 5:17.08

200 freestyle relay: Gloversville-Mayfield 1:43.43, Queensbury 1:44.63, Burnt Hills-Ballston Lake 1:46.19

100 backstroke: Kristin Higgins (Glens Falls) 1:03.10, Mary-Kate Poulin (Gloversville-Mayfield) 1:04.75, Amanda Grossman (Hoosic Valley) 1:05.44, Zentko 1:05.59

100 breaststroke: Goralski 1:08.69, Ja. Woodend 1:09.58, Amanda Gibson (BH-BL) 1:12.67

400 freestyle relay: Burnt Hills-Ballston Lake 3:50.81, Queensbury 3:51.74"

0
Vote on this Story by clicking on the Icon

Comments

Use the comment form below to begin a discussion about this content.

Sign in to comment