Quantcast

Boys swimming: Gordon helps Shen win Division I title

Lednev earns top swimmer and scholar-athlete awards

Bethlehem’s Alex Lednev makes a splash during the backstroke portion of the 200-yard individual medley finals at last Saturday’s Section II Division I championships at the Shenendehow Aquatic Center.

Bethlehem’s Alex Lednev makes a splash during the backstroke portion of the 200-yard individual medley finals at last Saturday’s Section II Division I championships at the Shenendehow Aquatic Center. Photo by Rob Jonas.

— 50-yard freestyle: 1. Sam Boese (Sch’dy) 22.31; 2. Gunnar Zemering (BC) 22.34; 3. Eric Tsui (Shen) 22.39

Diving: 1. Josh Koppel (Shaker) 541.90; 2. Josh Dodway (Nisky) 515.15; 3. Adam Bonk (Shen) 470.85

100-yard butterfly: 1. Thomas Kearney (Shaker) 54.34; 2. Gerhard Bosman (Nisky) 55.02; 3. Sam Boese (Sch’dy) 55.92

100-yard freestyle: 1. Ryan Gordon (Shen) 46.50; 2. Gunnar Zemering (BC) 48.93; 3. Ryan Burke (Nisky) 49.47

500-yard freestyle: 1. Emerson Wells (Nisky) 4:51.57; 2. Brian Nolte (Shaker) 4:54.18; 3. Orion Whitney (Nisky) 4:57.56

200-yard freestyle relay: 1. Shenendehowa (Luoxiao Li, Eric Tsui, Taylor Nichols, Mike Conley) 1:30.45; 2. Niskayuna 1:30.78; 3. Ballston Spa 1:32.18

100-yard backstroke: 1. Taylor Nichols (Shen) 52.44*; 2. Dave Gardiner (BSpa) 53.54; 3. Timothy Buff (Shaker) 55.44

100-yard breaststroke: 1. Alex Lednev (BC) 59.40*; 2. Thomas Kearney (Shaker) 1:01.17; 3. Evan Melby (Nisky) 1:01.52

400-yard freestyle: 1. Niskayuna (Dylan Karlok, Ryan Burke, Emerson Wells, Evan Melby) 3:19.76; 2. Shenendehowa 3:20.40; 3. Shaker 3:20.68

Division II

Team standings: Albany Academy 365.5, Queensbury 322, Amsterdam 261.5, Glens Falls 256, Gloversville 254, Burnt Hills-Ballston Lake 217, Canajoharie/Fort Plain 160, Ravena-Coeymans-Selkirk 94, Taconic Hills 90, Hudson Falls 46, Christian Brothers Academy 37, LaSalle 37, Galway 35, New Lebanon 13

Top three finishers

200-yard medley relay: 1. Amsterdam 1:42.06; 2. Albany Academy 1:42.30; 3. Queensbury 1:43.05

200-yard freestyle: 1. Jordan Gregg (Galway) 1:48.75; 2. Garret Frandsen (GF) 1:50.43; 3. Travis Blank (TH) 1:50.45

200-yard individual medley: 1. Antonio Lanzi (Amst) 1::54.18*; 2. Dylan Sharkey (CBA) 1:56.01; 3. Alex Dreisbach (AA) 2:01.59

50-yard freestyle: 1. Niko Brosnihan (LSI) 22.13*; 2. Chris Fox (G’ville) 22.70; 3. Zacc Filanova (AA) 22.78

Diving: 1. Manny Pollard (AA) 635.75$; 2. Kristian Santos (Amst) 404.10; 3. Josh Sturgess (G’ville) 358.70

100-yard butterfly: 1. Antonio Lanzi (Amst) 51.92; 2. Nick Wilkinson (GF) 53.41; 3. Wyatt Pritchard (AA) 54.49

0
Vote on this Story by clicking on the Icon

Comments

Use the comment form below to begin a discussion about this content.

Sign in to comment